TOP-2.1.3-16

Befejeződött Jászladány belterületén a csapadékvíz elvezető hálózat építésének IV. üteme

 

Kedvezményezett neve: Jászladány nagyközségi ÖNKORMÁNYZAT

A projekt címe: Jászladány nagyközség csapadékvíz elvezetése Iv. ütem

Projekt azonosítószáma: TOP-2.1.3-16-JN1-2021-00016

A szerződött támogatás összege: 299 847 300 Ft

A támogatás mértéke: 100%

A projekt befejezési dátuma: 2023.11.15.

A településen jelenleg egy összehangolt és az egész községben kiépített vízelvezető árokrendszer üzemel, de ennek a rendszernek az állapota jelentősen leromlott az évek során. Ezek az árokok javarészt földmedrűek, illetve kisméretű burkolóelemekkel vannak ellátva, továbbá a magassági vonalvezetésük sem megfelelő, valamint a vízszállító keresztmetszetük csak helyenként éri el az előírt méreteket. Ennek köszönhetően a meglévő csőátereszek átmérője változó, nagy részük eliszapolódott, vagy összetört így nem tudja biztosítani maradéktalanul a vízelvezető funkciót.

 

Összességében elmondható, hogy tekintettel az időjárási viszonyokra, egy nagyobb mennyiségű eső esetében a korábbi árokrendszer nem volt képes elvezetni a lehulló vízmennyiséget a befogadóba, sokszor a mélyebben fekvő területekről ideiglenes szivattyúállások segítségével volt eljuttatható a víz a befogadóba.

 

Sajnálatos módon olyan méreteket ölt a probléma, hogy a felgyülemlett víz a település több utcájában rendkívüli anyagi károkat okoz, amely a fejlesztés megvalósításával mérsékelhető, illetve teljesen megszüntethető lesz.

 

Jelenleg is több csatorna van, melyek a községhez tartozó csatornákba vezetik a csapadék- és belvizeket, azonban olyan árkok is épültek, melyek részben a kapubejárók alatti átvezetések hiánya, részben eredetileg is levezetés nélküli szikkasztóárokként épülve csak szikkasztó funkcióval rendelkeznek. A meglévő árkok műszaki állapotukat tekintve nem elégítik ki a mai kor igényeit, a magassági vonalvezetésük sem megfelelő, valamint a vízszállító keresztmetszetük is csak néhány helyen éri el a kívánt méretet, ezáltal nem képesek teljeskörűen elvezetni a káros vizeket a befogadóba. A problémák kezelésére a csapadékvíz elvezető árkok folyamatos karbantartását végzi az önkormányzat, illetve különböző ideiglenes megoldásokat alkalmaznak, mint pl. az önkormányzat tulajdonában lévő nagy teljesítményű szivattyúk bevonása, szippantótartályos járművel a vízfelesleg elszállítása.

A projekt keretein belül létrehozott belvízcsatornákban a projektgazda, mintegy újabb 21,8 ha vízgyűjtő területen oldotta meg csapadékvíz elvezetési problémákat.

 

Kiépítésre került az a csatornahálózat, ami a vízgyűjtő területről lefolyó vizeket a tározó környezetében összegyűjti és rendezetten bevezeti a tározóba. A jelenleg megtervezésre kerülő településrészek csapadékvíz elvezető csatornák rendszerei nem voltak képesek feladatukat ellátni, vagyis a lehulló, összegyülekező csapadékvizet elvezetni az utcákról, és fogadni a telkekről kivezetett felszíni vizeket.

 

A csapadékvíz csatornák rekonstrukciójára irányuló fejlesztéseknek köszönhetően a fent említett problémák megoldódtak vagy teljes egészében megszűntek azáltal, hogy a belterületi vízi létesítmények olyan állapotba kerültek, hogy azok vízkárt, elöntést ne okozzanak a belterület magán, közösségi, és állami létesítményeiben.

 

A megvalósult beruházás általános célja a víz okozta károk megelőzése és a víz nyújtotta előnyök kiaknázása. A települési, belterületi vízrendezésnél az ember szempontjából egészségesebb környezet kialakítása, az élet-  és a lakhatási körülmények javítása a fő cél.  A fejlesztés eredményeként a tervek alapján Jászladány településen több, mint 2500 fm belvízcsatorna épül meg a IV. ütem keretében.

 


Sajtóközlemény megtekintése »»»

Vállalkozói szerződés »»»

EOK összegzés »»»